RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Elektronické zdravotníctvo - eHealth ide tento rok do pilotnej prevádzky

17.06.2015 15:30

Kvalitnejšia a bezpečnejšia liečba, ušetrené peniaze a čas pacientov ako aj zdravotníkov, prehľadné elektronické zdravotné knižky, či kratšie čakanie na vyšetrenia. Aj tieto pozitíva má priniesť projekt eHealth, ktorý sa tento rok dostane do pilotnej prevádzky.

Na ministerstve zdravotníctva bola 16. júna 2015 konferencia „eHealth – aktuálny stav a najbližšie výzvy“, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia nemocníc, lekárov, profesijných a stavovských organizácií, vzdelávacích inštitúcií v rezorte zdravotníctva a ďalší odborníci. Súčasťou konferencie bola prezentácia služieb a aplikácií eHealth, vyvinutých v rámci projektov spolufinancovaných Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Hlavné domény eHealth, ktoré sa dostanú do praxe:

  • Národný portál zdravia – občania tu nájdu overené informácie o zdraví, chorobách, liekoch, zdravotníctve a pod. Portál bude slúžiť aj ako vstupná brána pre služby elektronického zdravotníctva.
  • Elektronická zdravotná knižka – ďalšia základná doména eHealth, do ktorej sa občania prihlásia cez národný portál. V elektronickej zdravotnej knižke si nájdu svoje zdravotné záznamy, môžu si skontrolovať, kto k nim pristupoval.
  • Elektronická preskripcia, dispenzácia a medikácia – umožní postupne nahradiť papierový recept elektronickým, poskytne lekárom a lekárnikom podporu pri predpisovaní či podávaní liekov prostredníctvom dostupnej medikačnej histórie pacienta, ako aj sprístupnením expertnej databázy, napr. na sledovanie liekových interakcií.
  • eAlokácie – táto služba má v cieľovom stave umožniť elektronickou formou alokácie zdrojov medzi jednotlivými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti – či už ide o plánovanie vyšetrení pacienta lekárom, objednávanie laboratórnych vyšetrení a očkovaní, alebo o pripomenutie plánovaných termínov výkonov.

Vďaka nasadzovaným službách eHealth budú môcť zdravotnícki pracovníci lepšie napĺňať svoje poslanie: poskytovať kvalitnú, bezpečnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť pacientom tým, že budú mať k dispozícii podrobné, dôveryhodné a aktuálne informácie nevyhnutné pre anamnézu, diagnostiku a terapiu. Lekár bude mať základné informácie o zdraví pacienta (napr. prekonané aj aktuálne ochorenia, výsledky laboratórnych vyšetrení, očkovania, či alergie). Lekár tak ušetrí čas, ktorý by venoval zisťovaniu informácií a zároveň sa minimalizuje riziko opomenutia niektorých údajov zo strany pacienta. Takýto postup prispeje k odbúraniu duplicitných vyšetrení, čím sa dostávame aj k ekonomickým benefitom.

Elektronické zdravotníctvo má priniesť aj vysokú úroveň bezpečnosti zdravotných záznamov. Najdôležitejším opatrením je dôsledné oddelenie klinických (napr. stanovená diagnóza) a identifikačných údajov pacienta (napr. meno, adresa) a ochrana prepojenia medzi nimi individuálnou šifrovou ochranou. Údaje sú takto chránené aj pred samotnými administrátormi systému, ktorí ich nedokážu spojiť. Po nasadení národného eHealth riešenia dôjde k zvýšeniu bezpečnosti oproti dnešnému stavu. Ministerstvo zdravotníctva je dnes v etape tesne pred spustením prvých služieb a aplikácií eHealth do praxe.

 

pdfTlačová správa: Elektronické zdravotníctvo - eHealth ide tento rok do pilotnej prevádzky (316 kB)

 

Spracované na základe tlačovej správy Ministerstva zdravotníctva SR, ktorú si môžete pozrieť TU


Späť »
Po Ut St Š Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
83339
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
100428
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60764
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22653
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
87373
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky