RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Správa zo 43. zasadnutia ICANN v San Jose

04.05.2012 09:47

Európska komisia (ďalej len "EK") na zasadnutí pracovnej skupiny Telekomunikácie a informačná spoločnosť dňa 3. mája 2012 stručne informovala o marcovom zasadnutí ICANN (Internetová korporácia pre prideľovanie názvov a čísiel) v San José (11.-16. marca 2012).

Otvárala ho prezidentka Kostariky, ktorá odmietla globálne snahy o reguláciu internetu cez viaceré medzinárodné dohovory a tiež US legislatívu v spojitosti s ochranou práv duševného vlastníctva. Prezidentka poukázala, že internet by sa nemal vnímať ako hrozba, ale ako dar ľuďom. Ďalej podporila multi-účastnícky model internetu s tým, že v globálnom rámci by nemali vznikať ďalšie uzatvorené organizácie pre správu internetu. V súčasnosti je totiž problém, že tejto téme sa venuje okrem ICANN, aj EÚ, OSN (IGF, UNESCO – lingvistické otázky), OECD a podobne.

ICANN prezentoval, že by mal aj naďalej zostať multi-účastnícky a mal by naplno rozvíjať nový program generických TLDs (domén najvyššej úrovne). Vyjadril aj obavy z narastajúceho množstva kybernetických útokov a dotkol sa aj témy zrušenia tendra z US strany na nový kontrakt IANA, ktorú však ďalej nekomentoval.

EK taktiež podporila multi-účastnícky model ICANN, rovnako ako aj návrh na tzv. dobu včasného varovania pre akceptovateľnosť gTLDs (60dní). Čo sa týka tejto lehoty, jej výsledná podoba by mala závisieť aj od finálneho systému správy žiadateľov o gTLD s možnosťou jej teoretického predĺženia. Počas nej by dostali jednotlivé vlády (národní správcovia domén) priestor, aby oznámili žiadateľovi možný problém s návrhom na gTLD.

EK má problém s transparentnosťou sprístupňovania strategických informácií ICANN a tiež s adresnosťou funkcie revíznych tímov (vznikli ako rozšírená spolupráca EÚ a iných organizácií s ICANN po podpise novej zmluvy o jeho fungovaní). EK považuje aj za stále nevyriešenú otázku konfliktu záujmov funkcií v GAC (vládny poradný výbor) ICANN, kde tieto nie sú honorované. Zástupcovia sú tak platení ich vlastnými zamestnávateľmi, čo môže spôsobovať etický problém. Čo sa týka štruktúry GAC a jej efektivity, KOM nevidí žiaden progres z US strany, napriek predchádzajúcim prísľubom (aj ČŠ sa tu väčšinovo domnievajú, že súčasný model riadenia je do budúcnosti neúnosný).

EKďalej informovala o pripravovanom zasadnutí ICANN na vysokej úrovni, ktorý sa uskutoční od 24. do 29. júna 2012 v Prahe. Cieľom zasadnutia je vymeniť si názory o správe internetu, o náraste TLDs (doména najvyššej úrovne), zavedení DNS (doménových systémov) nepoužívajich latinku, o prechode k IPv6 (internetový protokol vo verzii 6) a o vývoji „Internet of things“ (internet vecí).

V dňoch 14.-15. júna 2012 sa bude v Štokholme konať zasadnutie EURODIG zamerané na súčasné problémy občanov a vlád na internete.

V dňoch 6.-9. novembra 2012 sa v Baku uskutoční zasadnutie IGF (Fórum pre správu internetu). Hlavnou témou bude správa internetu pre udržateľný sociálny a ekonomický rozvoj.


Zdroj: EK, PR SR v Bruseli Späť »
Po Ut St Š Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
83341
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
100430
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60765
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22658
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
87376
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky