RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Inovácie a digitálne technológie sú budúcnosťou Slovenska

04.06.2015 17:02

Komisár Európskej komisie pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther H. Oettinger, dnes navštívil Bratislavu. Počas oficiálneho programu sa zúčastnil na konferenciách zameraných na problematiku inovatívnych spoločností (tzv.startupov) a jednotného digitálneho trhu. O týchto otázkach hovoril aj s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim, ministrom školstva Jurajom Draxlerom a mnohými ďalšími.

Inovácie a digitálne technológie sa stávajú súčasťou každodenného života. Napreduje aj používanie internetu a elektronických služieb. Slovensko úspešne rieši témy, ktoré v hodnotiacej správe Európskej komisie zarezonovali v súvislosti so zavádzaním eGovernmentu, a to predovšetkým pomocou ukončovania projektov cez Operačný program Informatizácia spoločnosti. Bolo vydaných viac ako osemstotisíc elektronických občianskych preukazov, vďaka ktorým majú občania prístup k svojej osobnej elektronickej schránke a elektronickým službám. Už dnes môžu využívať takmer štyristo elektronických služieb. Občania a podnikatelia si môžu elektronicky zmeniť trvalý pobyt alebo si prihlásiť a prepísať auto. V krátkej dobe bude dostupná aj možnosť získavania rôznych sociálnych dávok prostredníctvom internetu, elektronický register adries, či rozšírené služby centrálnej ohlasovne.  Koncom roka 2015 plánuje ministerstvo spustenie unikátneho projektu súvisiaceho so 138 cloudovými službami pre samosprávy v jednom informačnom systéme dostupnými prostredníctvom internetu.

Pre Slovensko ako krajinu, ktorá chce napredovať v tejto oblasti a má na to množstvo odborníkov je nevyhnutné zameriavať sa aj na tvorbu a zavádzanie inovatívnych riešení do praxe. Tie môžu nájsť uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Slovensko je jednou z najaktívnejších krajín Európskej únie a ide príkladom ostatným členským krajinám v tom ako prekračovať problémy v online priestore. Veľkosť Slovenska ho priam predurčuje k spolupráci s ostatnými a rozšíreniu digitálnych produktov a služieb do ostatnej Európy. Európska komisia chce využiť túto energickosť a  líderstvo v téme odbúravania prekážok jednotného európskeho digitálneho trhu a spolupracovať so Slovenskom na opatreniach, ktoré sú prioritami Prezidenta Európskej komisie Junckera“, uviedol Günther H. Oettinger a dodal, že Slovensko robí obrovský pokrok aj v oblasti podpory startupov.

V tomto ohľade rozvíja vláda aktivity v oblasti podpory inovatívnych spoločností, podnikateľskej kultúry a tiež intenzívnejšieho prepájania digitálnych ekonomík členských štátov Európskej únie. V súčasnosti medzi nimi existuje množstvo prekážok, ktoré bránia napríklad rozvoju obchodných aktivít prebiehajúcich online.

 

Zdroj: Tlačový odbor, Ministerstvo financií SR

Odkaz: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=778


Späť »
Po Ut St Š Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
83349
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
100443
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60772
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22667
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
87388
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky