RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Digitálny jednotný trh - Nové pravidlá pre využívanie online kultúrneho a zábavného obsahu za hranicami

01.03.2017 15:06

Európania budú môcť čoskoro plne využívať služby online predplatného na služby spojené s kultúrou a zábavou pri cestovaní v rámci EÚ. Dohoda, ktorá sa dosiahla na úrovni EÚ, prinesie Európanom hmatateľné výhody. Ľudia, ktorí sa prihlásili napríklad na odber svojich obľúbených seriálov, hudby a prenosu športových udalostí, ich budú môcť využívať počas svojho cestovania po Európe. Ide o dôležitý krok pri rúcaní bariér na digitálnom jednotnom trhu.

Tieto nové pravidlá prenosnosti budú v súlade s novými spôsobmi, akými Európania využívajú kultúrny a zábavný obsah. Napríklad, keď sa ako slovenský spotrebiteľ prihlásite na odber filmových a seriálových online služieb na platforme Netflix, budete mať prístup k filmom a seriálom, ktoré sú k dispozícii na Slovensku aj keď pôjdete na dovolenku do Chorvátska alebo na služobnú cestu do Dánska.

Všetci poskytovatelia ponúkajúci platené online obsahové služby budú musieť dodržiavať nové pravidlá. Okrem  iného to znamená, že sa nebudú môcť spoliehať na filtrovanie obsahu podľa IP adresy. Spôsob, akým budú overovať identitu registrovaného používateľa, bude sofistikovanejší. Služby ako Spotify, Netflix, Deezer a ďalšie budú musieť kontrolovať platobné údaje alebo trvalý pobyt. Poradiť si budú musieť tiež s užívateľmi, ktorí sa v zahraničí na zahraničnej stránke úmyselne zaregistrujú, aby mohli v domácej krajine pristupovať k často bohatšiemu multimediálnemu obsahu určenému pre iný trh. Poskytovatelia služieb poskytovaných bezplatne (ako poskytovatelia verejnoprávneho alebo rozhlasového vysielania) sa budú môcť rozhodnúť, že budú svojim účastníkom takisto poskytovať prenosnosť.

Dôležitosť možnosti mať prístup k online obsahovým službám počas cestovania sa zvýši od 15. júna 2017, keď nadobudnú účinnosť nové pravidlá v oblasti roamingu. Od uvedeného dňa budú ľudia, ktorí pravidelne cestujú, platiť za používanie mobilného internetu, s výhradou primeraného využívania, iba domáce ceny, a to bez ohľadu na to, kde v EÚ cestujú.
Dohodnuté znenie Nariadenia o zaistení cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb na vnútornom trhu musí teraz formálne potvrdiť Rada EÚ a Európsky parlament. Po prijatí sa pravidlá začnú uplatňovať vo všetkých členských štátoch EÚ pravdepodobne do začiatku roka 2018, keďže sa uvedeným nariadením dáva poskytovateľom a držiteľom práv 9-mesačné obdobie na to, aby sa pripravili na uplatňovanie nových pravidiel.

 


Späť »
Po Ut St Š Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
83349
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
100443
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60772
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22667
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
87388
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky