Hlavná navigácia:
Preskočiť hlavnú navigáciu
InteroperabilitaEurópska stratégia interoperabilityV rámci Digitálnej agendy pre Európu sa Európska komisia zaviazala prijať oznámenie, ktoré ustanovuje Európsku stratégiu interoperability a Európsky rámec interoperability, dva kľúčové dokumenty podporujúce interoperabilitu medzi orgánmi verejnej správy. Európska stratégia interoperability pomôže prostredníctvom vhodnej organizácie riadenia a spoločných politík a iniciatív sústrediť úsilie EÚ na vytvorenej prostredia pre spoľahlivú výmenu informácií medzi orgánmi verejnej správy.
Európsky rámec interoperabilityEurópsky rámec interoperability pripravuje orgány verejnej správy v EÚ na využívanie spoločného prístupu, ktorý prostredníctvom prijatia hlavných zásad umožní skutočnú spoluprácu medzi orgánmi verejnej správy, pričom modernizuje a racionalizuje ich systémy, aby sa tak nákladovo efektívnym spôsobom zvýšila ich schopnosť poskytovať vysokokvalitné verejné služby.
Oznámenie EK - Smerom k interoperabilite verejných služiebV predmetnom oznámení s názvom Interoperabilita je na základe definície "schopnosť informačných a komunikačných systémov (a biznis procesov, ktoré podporujú,) vymieňať si údaje a zdieľať informácie a vedomosti." Voľný slovenský preklad EIF 1.0, ktorý vypracoval VÚS v rámci procesu štandardizácie ako podklad pre gestora štandardizácie (vtedy MDPT SR) Na základe tohto dokumentu principiálne rozlišujeme tri základné úrovne (vrstvy) interoperability:
V rámci pripravovanej revízie Európskeho rámca interoperability (tento dokument zatiaľ nie je oficiálne vydaný, ale jeho verzia 2.0 už bola uvoľnená na externé pripomienky) sa dopĺňajú ďalšie úrovne interoperability - legislatívna a horizontálna vrstva - politická.
Bez dosiahnutia interoperability sú prepojenia IT technológií väčšinou riešené na základe bilaterálnych alebo multilaterálnych dohôd, pri stále väčšom množstve je však dosiahnutie vzájomného prepojenia často krát obtiažne až nemožné. Dodržiavanie princípov interoperability zaručuje, že každý vie, čo má očakávať na vstupe do svojho systému alebo procesu (na základe definovaných štandardov) ako výstup z iného systému a pritom nemusí daný systém vôbec poznať. Interoperabilita však nezahŕňa iba systémy a nie je nutné ju striktne vzťahovať iba na e-Government služby
Štandardy sú nástrojom interoperability a ich zavádzanie a dodržiavanie je spôsobom akým interoperabilitu dosiahnuť. Štandardy a normy si nemožno aj napriek možnému identickému prekladu z angličtiny zamieňať, pretože aj keď normy sú súčasťou štandardov, naopak to platiť nemusí (za štandardy je možné považovať aj rôzne nenormatívne odporúčania, de facto štandardy, zaužívané postupy a podobne). Viac o štandardoch v SR nájdete tu.
Publikované: 02.05.2008 /
Aktualizované : 20.12.2010 /
_Peter Bíro
|
![]() Anketa
|