RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Prechod z IPv4 na IPv6

"Čo potrebuje vedieť každý človek v rozhodujúcej funkcii."

Požiadavka na zaistenie podpory pre IPv6 v informačných systémoch verejnej správy podľa platných štandardov nie je rozhodne jediným dôvodom, prečo je potrebné o tejto téme hovoriť.

V ďalšom texte preto informujeme o problematike prechodu z protokolu IPv4 na IPv6 a to v troch krokoch:

1. Získajte informácie

IPv4

Donedávna bol internet vo väčšine prípadov budovaný na základe adresovanie pomocou internetového protokolu (IP) IPv4. Úplná množina kombinácia IPv4 adries obsahuje okolo 4 miliárd unikátnych adries. Keďže internet zaznamenal pôvodne neočakávaný prudký nárast, väčšina IPv4 adries je už niekomu pridelená a používaná. Voľný adresný priestor sa v najbližších niekoľkých rokov vyčerpá (odhaduje sa rok 2012 - 2013).

Pokiaľ jednotlivé spoločnosti nezačnú konať teraz, aby si zabezpečili svoje siete, budúca expanzia internetu môže byť ohrozená.

IPv6

IPv6 je ďalšia generácia IP adresovania. Je dizajnovaná tak, aby zohľadnila budúci rast internetu, pričom priestor IPv6 adries umožňuje počet 340 triliónov triliónov triliónov unikátnych adries. Tento obrovský počet adries by mal v prichádzajúcich rokoch pohodlne obsiahnuť očakávaný rast a inovácie internetu a služieb na ňom založených.

Kde môžem získať informácie o nasadení IPv6 alebo vyčerpaní IPv4?

Kľúčovým zdrojom pre informácie o nasadení IPv6 je webové sídlo www.IPv6ActNow.org (v angličtine). Sídlo poskytuje najnovšie informácie o rozvoji technológie IPv6, o distribúcii IPv4 a IPv6 atď. Každý návštevník môže zdieľať svoje skúsenosti s IPv6 na miestnom fóre, sledovať interview s vedúcimi odborníkmi z priemyslu a nájsť kontaktné informácie konzultantov, ktorí môžu pomôcť pri tvorbe plánov nasadenia IPv6.

2. Investujte

Načo ten zhon?

Súčasné odhady hovoria, že priestor voľných unikátnych IPv4 adries bude vyčerpaný v priebehu dvoch nanajvýš troch rokov. V určitom čase v blízkej až stredne blízkej budúcnosti už nebude možné získať IPv4 adresu - dostupné budú iba IPv6 adresy. Na ďalší rozvoj sietí už teda budú potrebné iba IPv6 adresy.

Čo to má so mnou?

IPv4 a IPv6 adresy nedokážu navzájom priamo komunikovať. Preto predtým, ako je možné použiť IPv6 adresy na prístup k internetu je potrebné, aby siete, služby a produkty vašej organizácie boli kompatibilné s IPv6 alebo bolo používanie IPv6 umožnené. Toto si vyžaduje plánovanie a investíciu v čase, vybavení a školeniach. Na pripravenosť sietí pre internet založený na IPv6 je potrebný nový hardvér a softvér.

Kde môžu moji pracovníci získať školenie v nasadení IPv6?

Vaši pracovníci sa môžu zúčastniť jedného z mnohých dostupných školení o IPv6. O informáciu o školeniach môžete požiadať aj konzultantov, ktorí sa špecializuje na nasadzovanie IPv6. Zoznam konzultantov je možné nájsť na www.IPv6ActNow.com.

Ak je vaša organizácia členom RIPE NCC, vaši pracovníci sa môžu zúčastniť školiaceho kurzu RIPE NCC. Kurz poskytne informácie o tom ako získať adresy IPv6 a ako pripraviť plán nasadenia. Kurz je otvorený všetkým členom a je poskytovaný zdarma. Informáceie o školiacich kurzoch RIPE NCC je možné nájsť na www.ripe.net/training.

3. Buďte pripravený

Ako budú nasadením IPv6 ovplyvnení moji zákazníci?

Koncoví používatelia internetu neuvidia žiadny rozdiel medzi používaním internetu s adresami IPv4 a IPv6. Ak však neinvestujete do IPv6 infraštruktúry už teraz, vaši zákazníci nemusia byť v budúcnosti schopní dostať sa s adresami IPv4 na niektoré miesta na internete, pokiaľ budú tieto poskytované výlučne na IPv6.

Čo je potrebné urobiť?

Poskytovatelia obsahu by mali pripraviť siete tak, aby dokázali používať ako IPv4, tak IPv6.

Prevádzkovatelia sietí by mali zabezpečiť, aby ich siete povoľovali IPv6 a mohli byť ich klientmi používané na prístup do iných IPv6 sietí.

Tvorcovia softvéru by mali zabezpečiť súlad svojho softvéru s IPv6.

Výrobcovia hardvéru by mali zabezpečiť kompatibilitu svojich produktov s IPv6.

Pozn: založené na zdrojových informáciách RIPE NCC (www.ripe.net)

4. Ako na to?

Nakoľko táto oblasť je relatívne komplikovaná,  je potrebné si politiku prechodu premyslieť a nový protokol nasadiť systémovo.

Ministerstvo financií SR v tejto súvislosti pripravilo metodiku ako prejsť z adresného plánu v protokole IPv4 na adresný plán v protokole IPv6, ktorá je určená najmä architektom resp. správcom sietí. Nájdete ju tu:

pdf Manuál pre prípravu adresného plánu IPv6 (292 kB)

5. Prieskum situácie používania IPv6

Ministerstvo financií SR vykonalo v októbri až novembri 2011 prieskum stavu používania protokolu IPv6, jeho výsledky uvádzame nižšie:

pdf Prieskum stavu používania protokolu IPv6 (2109 kB)

Slovensko bolo podľa štatistík Európskej únie k máju 2012 pre nasadzovanie IPv6 na prvom mieste spomedzi členských krajín, s približne 9% z najpoužívanejšie milióna lokálnych webových sídiel, ktoré umožňovali IPv6 prístup.

Viac informácií je možné nájsť na príslušnej stránke webového sídla Európskej komisie.

Podľa exkluzívneho prieskumu, ktorý v rámci európskeho projektu GEN6 (Government enabled with IPv6) realizovalo združenie CZ.NIC, podporuje nový protokol na svojich webových serveroch 28 % slovenských miest, čo je najviac v Európe.

Viac informácií:

pdf IPv6-Slovensko-GEN6 (304 kB) 

Ak si chcete otestovať svoje IPv6 pripojenie, môžete k tomu použiť službu, ktorú pre Vás spustil manažér TLD .sk na tejto adrese:

http://test-ipv6.tld.sk/


Publikované: 24.02.2010 / Aktualizované : 01.07.2013 / _Peter Bíro
Po Ut St Š Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Wifi pre teba

Merač internetu (vrátane aplikácie Mobiltest pre Android cez Google Play Store, pre iOS cez Apple Store)

Porovnávač cien internetu

Centrálny metainformačný systém verejnej správy

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
82557
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
99878
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60440
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22371
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
85134
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky