Hlavná navigácia:
Preskočiť hlavnú navigáciu
Metodika monitorovania prístupnosti webových stránokSpôsob testovania prístupnostiTestovanie prístupnosti webových stránok rozlišuje dve základné úrovne - automatizované testovanie (pomocou automatických nástrojov) a manuálne testovanie (fyzickou osobou, napr. používateľom). Automatizované nástroje testovanie značne uľahčujú a zrýchľujú, avšak samotné dokážu overiť iba veľmi malé percento prístupnosti, nakoľko dokážu skontrolovať syntax (zdrojový kód), nie však už sémantickú informáciu (to znamená jej význam). Preto si prakticky vždy vyžadujú ešte manuálne potvrdenie správnosti výstupu. Konkrétny príklad: ak má obrázok na vašej stránke textový popis "Obrázok č. 1", automat vyhodnotí, že daný bod (v tomto prípade bod 1.1) bol dodržaný, manuálna kontrola však dodržanie nepotvrdí, keďže obsahová hodnota popisu nie je postačujúca a napr. nevidiaci nevie, čo sa za daným obrázkom skrýva. Samozrejme, pri manuálnom hodnotení sa berie do úvahy aj miera tolerancie (MF SR vypracováva metodiku, ktorá bude v tejto súvislosti oficiálne používaná), ale pri zvládnutí podstaty, na čo štandardy prístupnosti slúžia, nie je pre tvorcu webovej stránky ich dodržiavanie problémom. Z automatizovaných nástrojov uvádzame niektoré najpoužívanejšie voľne dostupné nástroje pre hodnotenie prístupnosti (tieto vychádzajú zo smernice WCAG 1.0): Testovacie nástroje si môžete jednoducho inštalovať aj priamo do svojich prehliadačov pomocou tzv. Accessibility panelov: Ďalšie voľne dostupné nástroje, ktoré slúžia na hodnotenie kontrastu:
Na testovanie korektnosti kódu odporúčame používať priamo validačný nástroj organizácie W3C. Zoznam rôznych ďalších užitočných nástrojov, odporúčaných organizáciou W3C, nájdete tu. Úplne jednoduchý spôsob, ako vykonávať manuálnu kontrolu, je možné uskutočniť pomocou nasledovných odporúčaní:
Ako pomôcku uvádzame aj návod na správne zohľadňovanie prístupnosti v dokumentoch formátu PDF:
Hodnotiaca stupnica a metodikaKaždý povinný kontrolný bod, ktorý je monitorovaný v gescii MF SR, je skúmaný osobitne (prostredníctvom zlúčenej automatickej a manuálnej formy testovania), pričom sa zisťuje závažnosť porušenia kontrolného bodu. Kontrolná tabuľka prístupnosti obsahuje jednotlivé zistenia riešiteľov v rámci monitoringu prístupnosti. Ku každému hodnotenému kontrolnému bodu je pri zistení chyby vykonaný príslušný zápis v tabuľke s označením „Podrobnosti (špecifikácia zistenia, adresa)“. Samotná problematika testovania prístupnosti nevychádza iba z posúdenia, či je alebo nie je kontrolný bod splnený, ale práve z citlivej diferenciácie závažnosti porušenia. Hodnotiace stupnice sa počas jednotlivých rokov postupne menili. Viac o hodnotiacich stupniciach je možné sa dozvedieť tu. Kontrolná tabuľka, používaná pri monitorovaní od roku 2008, obsahuje aj metodiku váhovania jednotlivých bodov. Táto bola neskôr upravená do podoby samostatnej metodiky: Ministerstvo financií SR začiatkom roku 2010 revidovalo Metodiku hodnotenia prístupnosti, jej znenie môžete nájsť tu:
Ministerstvo financií SR v decembri 2011 vydalo novú metodiku. Táto bola doplnená o nové požiadavky podľa výnosu z roku 2010, ako aj o nové vysvetlenia a príklady.
Ministerstvo financií SR v roku 2015 revidovalo Metodiku hodnotenia prístupnosti, jej znenie môžete nájsť nižšie:
Povinné požiadavky monitorovania v roku 2007 a 1. polovici 2008Monitorovanie v roku 2007 a v prvej polovici 2008 bolo vykonané na základe Výnosu č.1706/M-2006 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy, ktorý v § 12 s názvom "Prístupnosť webových stránok“ definoval povinné požiadavky prístupnosti webových stránok, a na základe metodického pokynu k tomuto výnosu. Pôvodné povinné aj odporúčané požiadavky tohto štandardu odkazovali na pravidlá a zásady v nasledujúcich dokumentoch (aj v súčasnosti ich je možné použiť ako pomôcku pre prevádzkovateľov ISVS):
Povinné požiadavky monitorovania v 2. polovici roku 2008 a 2009V októbri 2008 vstúpil do účinnosti nový Webové sídla s udelenou výnimkouMinisterstvo financií SR rozlišuje aj webové sídla s udelenou výnimkou, viac sa o nich dozviete tu.
Publikované: 25.07.2008 /
Aktualizované : 12.01.2016 /
Peter Bíro
|
![]() Anketa
|