RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Informačná spoločnosť v Európe

Dňa 22.10.2014 Plénum Európskeho parlamentu schválilo novú Európsku komisiu J.C. Junckera.
Prvý pracovný program novej Komisie je  triezvy a realistický – prináša menší počet nových iniciatív ako bolo zvykom v minulosti.
Z pohľadu príprav Slovenska na predsedníctvo v 2.polroku 2016, pri väčšine nových iniciatív možno očakávať priamy presah na SK PRES – buď v podobe rokovaní na pôde Rady alebo vo fáze trialógov s EP.

Plné znenie pracovného programu je k dispozícii na webovej stránke: http://ec.europa.eu/atwork/key-documents/index_en.htm

Nová Európska komisia dostala prívlastok „digitálna“, čo je možné vidieť aj v rozšírení jej štruktúr a zároveň v silnom personálom obsadení podpredsedom pre jednotný digitálny trh Andrusom Ansipom a komisárom pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Güntherom Oettingerom. Predstavenie pracovného programu Európskej komisie naznačilo, že vo vnímaní a smerovaní digitálnej agendy prichádza posun od tradičného rámca do ekonomického a najmä spotrebiteľského rozmeru. Z tohto dôvodu je aj novo ohlásený a očakávaný balík k digitálnemu jednotnému trhu previazaný s politikou konkurencieschopnosti, ktorej gestorom je Ministerstvo hospodárstva SR. Jeho ambíciou je vytvorenie podmienok pre živú digitálnu ekonomiku a spoločnosť a to doplnením regulačného prostredia v oblasti digitálneho nakupovania a telekomunikácií, modernizáciou autorských práv, zvýšením kybernetickej bezpečnosti a plošným rozšírením digitalizácie.
Tieto fakty, ako aj ostatné signály z medzinárodných rokovaní naznačujú, že pojem digitálna agenda, za ktorú na národnej úrovni zodpovedá Ministerstvo financií SR ustupuje do úzadia, pričom sa očakáva, že bude nahradená pojmom jednotného digitálneho trhu. Hlavným cieľom politiky jednotného digitálneho trhu  vo vízii novej Európskej komisii J.C. Junckera je pomôcť Európe posilniť jej konkurencieschopnosť. Aby sa tento cieľ mohol naplniť, Európska komisia plánuje podporu pre masívne investície do najmodernejších IKT technológií, do výskumu a inovácií zároveň s paralelnou podporou zvyšovania digitálnych zručností na školách a v spoločnosti.


Publikované: 15.11.2005 / Aktualizované : 09.04.2015 /
Po Ut St Š Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
12769
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
10063
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
5466
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
4190
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
17677
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (MF SR) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky